Član Senata Unije Kvarnera Goran Rački poručio je:
„Svi naši sugrađani u proteklih nekoliko mjeseci susretali su se na neki način s građanima trećih zemlja odnosno migrantima. Svi oni u pronalaženju boljeg sutra krenuli su kako se to kod nas kaže trbuhom za kruhom, a na njihovom putu stoji i lijepa naša. Nažalost država po tom pitanju ne čini ništa i trenutna situacija s građanima iz trećih zemalja koji ulaze bez ikakvog nadzora na teritorij Republike Hrvatske i danima prepušteni sami sebi lutaju našim šumama i selima je neodrživa. Sramotno je da naš kraj postaje mjesto gdje se zaključava u svoje domove kad padne mrak, gdje skupine stranaca iz očaja provaljuju u kuće ne bi li došli do hrane vode i suhe odjeće. Prestrašeno je da oni koji bi trebali riješiti ovo stanje o tome šute kao da se ništa ne događa. Sve ovo skupa negativno je za naš kraj u smislu turizma u smislu gospodarstva i u smislu konkurentnosti Gorskog kotara koji je počeo pokazivati pozitivne pomake u turizmu ponajprije.

Gorski kotar je prvi dio naše Županije na koji migranti nailaze te nastavljaju svoj put preko Grobnika, bakarskog zaleđa, Klane, Matulja i td. Imovina građana prepuštena je nelegalnoj migrantskoj ruti. Nažalost građani osjećaju strah za svoju sigurnost i sigurnost svoje imovine jer je evidentno da država ne radi svoj posao. Posjetitelji Gorskog kotara obavještavaju se da ne dolaze, obavještavaju 

 se putem društvenih mreža, objavljuju se razne slike,  i td., u javnosti se stvara ozračje straha i nesigurnosti. Posebno su pogođena zabačena mjesta na osami gdje su posljednjih godina naši stanovnici uložili velika materijalna sredstva u obnovu svojih starina i počeli se baviti turizmom. Nažalost moramo reći da nas je strah za turističke brojke koje se skromno penju kakve će kampanjom koja se po medijima vodi izgledati iduće godine te i iz tih razloga apeliramo na nadležne da rade svoj posao“

Član Senata Josip Brozović poručio je:
„Danas se nalazimo u Mrkoplju u Općini koja je prva preko koje prolazi migrantska ruta. Sve što je rečeno je točno i sve što stvaramo kao pojedinci i svi napori koje činimo nažalost zadnjim događajima sve to je ugroženo. Ovakvom državnom politikom ugroženi su i sami migranti prema kojima je izostao adekvatan i po međunarodnim konvencijama human tretman. Nema apsolutno nikakve evidencije ulaska stranaca u državu, doveli smo se u situaciju da stotine migranata luta našom županijom. Nažalost mnogi će u takvim okolnostima i stradati, bez adekvatne liječničke skrbi, bez nadzora. Pogotovo jer dolazi zima, hladnoća, ljudi će postati očajni a onda su stradanja svake vrste moguća. Ova Vlada pristupa ovom problemu kao da ga nema, nadzor granice se ne provodi, prema migrantima se ponaša konfuzno, i sve to rezultira da su ugroženi svi. I građani i migranti i imovina pa i sami policijski djelatnici koji moraju loviti ljude po šumama umjesto da se civilizirano i organizira problem riješi na samoj državnoj granici.

Smatram da bi bilo primjereno da je Ministar Ministarstva unutarnjih poslova prilikom zadnjeg posjeta Gorskom kotaru trebao obići predjela migrantske rute kako bi svojom gestom pokazao da je stanje kako tvrde pod kontrolom. “