Unija Kvarnera: ''Pravo na istinu i pravo na pravdu osnovni su postulati kojih se moramo držati''

Pravo na istinu i pravdu osnovni su postulati kojih se, prvenstveno kao ljudi, pa onda i kao političari, moramo držati. Različitost i neslaganje u mišljenjima u politici je svakodnevica, no ono što mora biti neupitno je istinitost tvrdnji'', uvodno je izjavila članica Senata Unije Kvarnera te županijska vijećnica Tatjana Smeraldo.
''Ono što želimo je prenijeti istinu Valerija Jurešića, bez političkih pretenzija, isključivo s namjerom da obranimo pošten i uspješan rad čovjeka kojemu je u šumi bučnih, glasnih i zlonamjernih neistina ostalo samo pravo da se bori za pravdu'', objasnila je Smeraldo te nastavila kako ''Valeriju veliku snagu u borbi za pravdu, kao čovjeku i stručnjaku, daju mnogobrojne poruke potpore i podrške kao i veliko razumijevanja stručne i šire javnosti'', naglasila je Smeraldo. ''Naime, Valerij

se javio na natječaj temeljem Potvrde o stečenoj stručnoj spremi koju je po Zakonu o općem upravnom postupku izdao Filozofski fakultet. Sve to zakonski je ispravno i sud istu ne spori'', objasnila je Smeraldo te nastavila kako Valeriju nikada nisu prepravljani podaci u matičnoj evidenciji HZMO što je vidljivo u e-radnoj knjižici.
''Ono što je bitno ovdje javnosti razjasniti je da je predmet spora između Valerija Jurešića i Primorsko-goranske županije, odnosno Upravnog suda tumačenje „radnog iskustva“. Da li je natječaj ispravno proveden te ako je moguće imati traženo radno iskustvo prije diplome nisu teme koje su upitne, objasnila je Smeraldo te nastavila kako je Valerij sukladno propozicijama natječaja dokazivao radno iskustvo Potvrdama poslodavaca a zapisnik o provedenom posrednom inspekcijskom nadzoru koji naznačuje „osobi koja je počela raditi u struci prije završetka školovanja i stjecanja određenog stupnja stručne spreme taj se rad računa u radno iskustvo“, daje temelje za pravnu borbu. ''Slučaj kolege Valerija Jurešića pokazuje krutost i kašnjenje za vremenom javnih institucija, nerazumijevanje realnosti u kojima danas mnogi mladi ljudi žive. Sigurni smo da će Valerij snagom argumenata pobiti sadašnja rješenja te dobiti ne samo satisfakciju za sebe nego i za sve druge ljude koji se nalaze u sličnim situacijama. On na to ima pravo, i ne samo pravo nego i obvezu'' poruka je Đanina Sučića, također člana Senata Unije Kvarnera no i županijskog vijećnika. ''Ne ulazeći u detalje slučaja, dovoljno je objasniti da je nekim slučajem radno iskustvo izjednačeno s radnim stažem. Možda nevještom oku, pa i nekim kolegama koji pretenciozno tumače činjenice koje očigledno ne razumiju, to izgleda isto, no nije. I tu je Valerij u pravu insistirati na istini i tražiti pravdu'', naglasio je Sučić te nastavio kako cijeli sustav definiranja radnog iskustva počiva na potvrdama poslodavaca, ne postoji "propisana" škola za određeno radno mjesto, a potvrde poslodavaca se onda ne uvažavaju. ''Primjera gdje to stvara problem i gdje uspješni ljudi s odličnim referencama i iskustvom mogu imati problema u dokazivanju svog statusa imamo bezbroj, od Valerijevog slučaja pa do radnika u inozemstvu, posebice u zemljama gdje su pravila drugačija, pa sve do tvrtki koje nemaju kvalitetno razrađene sistematizacije ili slično. Sustav je arhaičan i više sliči socijalizmu nego što odgovara potrebama modernog tržišta rada'', objasnio je županijski vijećnik Sučić.
''Valeriju možemo zahvaliti na dosadašnjem radu i rezultatima te smo sigurni kako će u daljnjim postupcima dokazati da je u pravu i pokazati istinu. Naša želja je da se i dalje uključuje u razvoj kulture i sporta u našoj županiji s obzirom na to da je iznimnim doprinosom i kvalitetnim radom pokazao i dokazao da sport, kultura i tehnička kultura mogu biti generatori razvoja na Kvarneru'', zaključna je poruka Unije Kvarnera